Haber

ABD’li Blinken’den “Türkiye Yunanistan’a saldırsa ne yapardınız?” sorunun cevabı çok net

Göreve gelmesinden bu yana iki yıl TürkiyeDeprem nedeniyle bu hafta Türkiye’yi ziyaret etmeyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken. Türkiye Geldi ve bir dizi toplantı yaptı. Hafta sonu Adana’ya giderek deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Blinken, Pazartesi günü Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Türkiyeayrıldıktan sonra Yunanistangitti

“YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’YE HEMEN YARDIM ETMESİ ÇOK ÖNEMLİYDİ”

YunanistanTürkiye’de bir dizi teması bulunan Blinken, Yunan medyasına konuştu. YunanistanTürkiye’nin en çok izlenen televizyon kanallarından biri olan Mega’ya konuşan Blinken Yunanistan Türk yetkililerle ilişkileri hakkında kapsamlı açıklamalarda bulunarak görüşmesinin ayrıntılarını da paylaştı. göz kırpma, TürkiyeGelmesinin birincil sebebi olduğunu söylerken. Yunanistan‘ile ilgili Türkiye Hemen yardım etmesi çok önemliydi. Türk arkadaşlarımla konuştuğumda, çok sayıda Yunan vatandaşının bölgeye yardıma koşmasının çok önemli olduğunu söylediler. Bence bu durum daha iyi bir atmosfer yaratıyor ama hem Yunanistan’da hem de Türkiye“Seçim zamanı ve seçimler her zaman işleri karmaşıklaştırır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Blinken dün Ankara’da bir araya geldi.

“TÜRKİYE VE YUNANİSTAN’I BİRLİKTE GÖRMEK İSTİYORUZ”

Türkiye Blinken, kendisinin ve Yunanistan’ın soğukkanlılığını sürdürmesini umduğunu ve önümüzdeki aylarda iki ülke arasında diyalog ve diplomasi gibi konularda çözüme varılmasını beklediğini söyledi. Blinken, iki ülkenin karşı karşıya gelmemesi durumunda fırsatların artacağına da işaret etti.

“İNSANLAR YOK OLMASA DA EVLERİNE GİTMEKTEN KORKUYOR”

Antakya’da önceki gün meydana gelen depremle ilgili konuşan Blinken, “Türkiye tamamen depremin yaralarını sarmaya odaklanmış durumda. Dün bir artçı deprem daha oldu. İnsanlar korkuyor. Depremzedeler korkuyor. İnsanlar korkuyor. Evleri yıkılmasa bile evlerine gidecekler.”

YUNAN GAZETECİ İSİM VERMEDEN TÜRKİYE’YE İMZA VERDİ

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre isim vermeden Türkiye’yi işaret eden Blinken, “Tabii ki bu tür varsayımsal sorulara cevap vermeyeceğim. provokatif hareket ve açıklamalarda bulunmamak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu