Haber

Çekya Cumhurbaşkanı kasksız motosiklet sürerken yakalandı

Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel, kasksız ve koruyucu giysisiz motosiklet kullandığının ortaya çıkmasının ardından özür diledi.

Pavel, cep telefonu görüntülerinin CNN Prima News televizyon kanalında yayınlanmasının ardından, “Hatamı kabul ediyorum ve bu bariz trafik ihlali için özür dilerim.”

Motosiklet tutkunu olduğu bilinen ve bazı resmi gezilere kendi motosikletiyle çıkan 61 yaşındaki Pavel, o gün sadece motosikletinin lastiklerini şişirmek için benzin istasyonuna “kısa bir yolculuk” yaptığını savundu.

Videoda, Başkan şortlu görünüyor.

Hatasını telafi edecek

Hatasını kabul eden Pavel, bunu telafi edeceğini de vurguladı.

Pavel, kaza sonucu sakat kalan ve tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan motosiklet sürücüleri için bir bağış etkinliğine katılacağını ve “böyle durumlarda normalden daha fazla bağışta bulunacağını” söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın kasksız ve koruyucu giysisiz motosiklet kullanmasını eleştiren ulaşım ve trafik güvenliği uzmanları, bu davranışının gençler için kötü örnek teşkil ettiğini belirtti.

Pavel, Çek makalelerine göre dokunulmazlığı nedeniyle bu tür suçlar için cezalandırılamaz. Çekya’da cumhurbaşkanları yalnızca vatana ihanet ve anayasaya karşı ciddi suçlar işlediği için cezalandırılabilir.

Eski Genelkurmay Başkanı Pavel, Mart ayının başından bu yana Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi Çekya’yı yönetiyor.

dpa/TC,AU

haber-koprukoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu