Haber

Deutsche Post için Türkiye’de 2000 e-araç üretildi

Alman Postanesi (Deutsche Post), araç filosunun karbondioksit emisyonunu azaltmak için Ford’un Türkiye’deki tesislerinde ürettiği yaklaşık 2.000 adet elektrikli ticari araç siparişi verdi. Deutsche Post tarafından yapılan açıklamada sipariş edilen bu araçların tamamının 2023 yılı sonuna kadar kendilerine teslim edileceği belirtilirken, söz konusu anlaşmanın maliyetine ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Deutsche Post’un satın alma ve hizmetlerden sorumlu yönetim kurulu (CPO) üyesi Anna Spinelli, bu araçların büyük çoğunluğunun dünya genelinde kullanılacağını ve bunlardan 800’ünün Almanya’da mektup ve koli tesliminde kullanılacağını açıkladı. Ford E-Transit araçları sayesinde dünyanın her yerine çevre dostu bir şekilde paket ve teslimat hizmetlerinin sağlanacağını kaydeden Spinelli, Deutsche Post ve Ford’un elektrikli mobilite alanında ilk kez birlikte çalışmadığını; 2018-2020 ortasında Ford’un kendilerine elektrikli araçlar sağladığını söyledi.

Hedef, 2030 yılına kadar filonun yüzde 60’ını elektriklendirmek

Merkezi Almanya’nın Bonn kentinde bulunan Deutsche Post, uzun bir süre kullanacağı elektrikli araçları üretti ancak 2022’nin başında asıl misyonu olan eşya taşımacılığına daha fazla odaklanmak için elektrikli araç üretimini kaldırmıştı.


Bir dönem Deutsche Post’un kendi ürettiği “StreetScooter” tipi e-araçlarıFotoğraf: Deutsche Post DHL Grup/resim ittifakı

Deutsche Post, mektup ve kolilerin ev veya kargo merkezine tesliminde son aşama olan 2030 yılına kadar filosunun yüzde 60’ını elektrikli araçlardan oluşturmayı hedefliyor. 2021 yılının prestijiyle birlikte bu oran yüzde 20 civarındaydı. Ford ile yapılan bu son anlaşma, karbondioksit emisyonları için daha iyi fiyatlar elde etme yolunda değerli bir adım olarak görülüyor.

dpa / ET,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu