Haber

Mevcut jeopolitik durumla konumu güçlenen Aktau’da yarın 4 ülke bir araya geliyor

Mevcut jeopolitik gelişmelerden sonra milletlerarası ulaşım alanındaki pozisyonunun güçlenmesiyle dikkati çeken Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki liman kenti Aktau’da, yarın 4 ülkenin iştirakiyle bölge için değerli bir toplantı düzenlenecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in de son günlerde sıklıkla dile getirdiği Hazar güzergahının bulunduğu Aktau, 25 Kasım’da bölge için değerli bir toplantıya konut sahipliği yapacak.

Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Gürcistan’ın dışişleri ve ulaştırma bakanları, Aktau’da bir ortaya gelerek memleketler arası ulaşım koridorlarını geliştirme konusunu ele alacak.

Özellikle Trans Hazar Memleketler arası Ulaşım Koridoru’nun potansiyelini artırmak için adımların atılmasının beklendiği toplantının Aktau’da yapılması, bir sefer daha kentin bölgesel pozisyonunun güçlendiğini ortaya koydu.

Aktau, 2018’de Hazar Denizi’nin hukuksal statüsüne kavuştuğu 5. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları’nın tarihi zirvesine ev sahipliği yaparak adını tüm dünyaya duyurmuştu.

Aktau, konumuyla son dönemde sıkça gündeme geliyor

Ülkenin güneybatısındaki Mangistau Yarımadası’nda bulunan Aktau, Hazar Denizi kıyısındaki pozisyonu prestijiyle Azerbaycan, Rusya, Türkmenistan ve İran ile ortak deniz hududunu paylaşıyor.

Kazakistan’ın Avrupa’ya açılan kapısı olarak nitelendirilen Aktau, birebir vakitte Trans Hazar Memleketler arası Ulaşım Koridoru (Orta Koridor) güzergahında yer almasıyla son devirde sıkça gündeme geliyor.

Bunun yanı sıra ülke petrolünün yüzde 25’inin üretildiği ve doğal gaz, bakır, fosforit, kaya kristali, cevher ve uranyum üzere kaynakların güçlü rezervlerini topraklarında barındıran Mangistau eyaletinin idari merkezi olan Aktau, tıpkı vakitte ekonomik açıdan güçlü bir potansiyele de sahip.

Ülke, bağımsızlığını kazandıktan sonra iki kat büyüyen Aktau, kentte ve eyalette toplamda bir milyona yaklaşan nüfusuyla yalnızca ülkenin değil, Hazar bölgesinin de süratle gelişen kentleri ortasında yer alıyor.

Halkın büyük kısmının petrol ve doğal gaz dalında çalıştığı bölgede, son periyotta ulaştırma ve turizm dallarında de değerli imkanlar sunuluyor.

Özellikle Aktau’nun adı, Rusya-Ukrayna savaşıyla bölgede Batı ile Doğu arasında uluslararası koridorların yeniden oluştuğu bu dönemde daha çok duyulmaya başladı.

Bu bağlamda Trans Hazar Uluslararası Ulaşım Koridorunun kilit güzergahlarından biri olarak değerlendirilen Aktau, Kazakistan’ın gelecek yıldan itibaren Bakü-Tiflis-Ceyhan boru çizgisiyle petrol sevkiyatını başlatacağı ana limanın da bulunduğu bir kent olmasıyla öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu