Haber

Miçotakis’ten ‘geri itme’ açıklaması: Hükümetim soruşturma yürütüyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, The New York Times gazetesinin yayınladığı ve Yunanistan’ın mültecileri Midilli’den zorla geri püskürttüğünü gösterdiği iddia edilen video hakkında açıklama yaptı.

Reuters’e göre Mitsotakis, Yunan makamlarının görüntüleri araştırdığını söyledi. Miçotakis, Yunan hükümetinin mültecileri kasten Ege Denizi’ne geri ittiği yönündeki iddiaları yalanladı ve sınır politikasının “sert ama adil” olduğunu kaydetti.

‘KESİNLİKLE GERİ DÖNDÜRÜLMEZLER’

The New York Times tarafından yayınlanan görüntüde, aralarında çocukların da bulunduğu bir grup kişinin Midilli Adası denilen yerde bir kamyonetten indirilerek şişme bota bindirildiği ve daha sonra denize bırakıldığı görüldü. Avrupa Birliği (AB) İçişleri Komisyonu’ndan Ylva Johansson, Yunanistan’a davette bulunarak, söz konusu olayın ‘tüm yönleriyle ve bağımsız olarak’ araştırılmasını talep etti.

CNN International’dan Christiane Amanpour ile yaptığı röportajda Mitsotakis, “Bu olayı çok ciddiye alıyorum. Şu anda hükümetim tarafından soruşturuluyor.” Miçotakis, Yunanistan’ın mültecileri “bilerek geri püskürttüğü” sorusuna “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

The New York Times’ın yayınladığı görüntülerde hareketi ‘kesinlikle kabul edilemez’ olarak nitelendiren Başbakan Miçotakis, hükümetinin göçmenlik ve sınır politikasının ‘sert ama adil’ olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu