Haber

Nijerya Cumhurbaşkanı, çobanlarla çiftçiler arasındaki çatışmaları sona erdirmek için Başkanlık Komitesi kurdu

Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, ülkesinde yıllardır devam eden ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği hayvancılıkla uğraşan çobanlar ile çiftçiler arasındaki çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla bir Başkanlık Komitesi kurdu.

Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Ajuri Ngelale’den yapılan açıklamaya göre, Tinubu’ya “Nijerya’da hayvancılık reformları ve buna bağlı çatışmaların azaltılması” başlıklı bir rapor sunuldu.

Raporun ardından Tinubu, çobanlar ve çiftçilerin barış içinde bir arada yaşamasını teşvik etmek için Başkanlık Komitesi’ni kurdu.

Devlet Lideri Tinubu, komiteye hayvancılık departmanında reform yapma ve ülkede çobanlarla çiftçiler arasında tekrarlanan çatışmalara uzun vadeli çözümler getirme sorumluluğunu verdi.

Ülkede bir süredir çobanlar ve çiftçiler arasında çatışma yaşadıklarını kaydeden Tinubu, “2018 yılında bu soruna çözüm bulmaya çalıştım ama zor oldu. Ancak bana asla vermemem söylendi. yukarı ve çözümün bugün burada olduğuna inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Tinubu, bu krizin devam etmesinin çobanların ve çiftçilerin hatası olmadığını, sorunlara anında çözüm bulunamamasının ise liderliğin hatası olduğunu belirtti.

Çoban ile çiftçi arasında çatışma

Nijerya’nın kuzeyinde hayvancılıkla uğraşan Fulani halkı ile çiftçilik yapan bazı kabileler arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Göçebe Fulani halkı, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştıklarını ve onlara saldırdıklarını iddia ediyor.

Batı ve Orta Afrika’nın pek çok ülkesine yayılan Fulaniler, yaklaşık 40 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en büyük yarı göçebe kabilesi olarak biliniyor.

Nijerya Temsilciler Meclisi Başkanı Tajudeen Abbas, ülkede 2001 yılından bu yana devam eden çatışmalarda 60 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu