Ekonomi

THY 400 uçağıyla 9. büyük havayolu

Aralık 2022 sonu itibarıyla dünyanın en büyük 4 havayolu şirketi ABD merkezli havayollarından oluşmaktadır. American Airlines’ı 910 uçakla Delta Airlines ve 861 uçakla United Airlines takip ediyor. Çin merkezli üç havayolu filo büyüklüğü bakımından ilk 10 arasında yer alırken, China South Airlines 652 uçakla en büyük beşinci havayolu olarak konumlanıyor.

Airbus’ın ürettiği A350-900 uçağının teslimi ile Türk Hava Yolları’nın (THY) filosundaki uçak sayısı 400’e yükselirken, bir süre önce Airbus’tan teslim alınan 329 koltuklu A350-900 tipi uçak THY’ye teslim edildi. Atatürk Havalimanı’nda Teknik AŞ. Hangarında özel olarak boyandı ve filoya katıldı.

Filodaki 400’üncü uçağın “Tek Yürek” adlı ilk uçuşu, depremzedeler ve aileleri için düzenlendi. Özel uçuşta İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve şirketin diğer üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

THY’nin İstanbul Havalimanı İç Hatlar Gidiş Terminali CIP Salonu’nda ağırlanan yöneticiler, uçuş öncesi çocuklar ve aileleri ile bir araya geldi.

Adıyaman, Hatay (Reyhanlı, Antakya), Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa ve Osmaniye’den gelen 169’u depremzede çocuk ve anne babanın da aralarında bulunduğu 106 özel yolcunun bulunduğu uçak, 2019 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurdunda ağırlandı. Sancaktepe, İstanbul Havalimanı’ndan havalandı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu