Ekonomi

Türkiye ile Rusya arasında siyasi istişare

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin arasında gerçekleşen görüşmede, başta bölgesel gelişmeler ve tahıl koridoru olmak üzere birçok konu ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye ile Rusya arasında siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Önal ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin başkanlığındaki heyetler arasında 8-9 Aralık tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

İstişarelerde ikili çıkarların yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) reformu, İstanbul Tahıl Anlaşması’nın uygulanması, Ukrayna, Suriye ve BM’nin sınır ötesi insani yardım mekanizması, Libya, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz masaya yatırıldı.

İstanbul Hububat Anlaşması’nın uygulanmasına ilişkin konuların ele alındığı toplantılarda, bugüne kadar 13 milyon tonun üzerinde tahılın Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına sevk edilmesini sağlayan girişimin sürdürülmesi ve tahıl ihracatının kolaylaştırılmasının önemine değinildi. Rus tahılı ve gübresi üzerinde durulmuştur.

Yapılan istişarelerde Ukrayna’daki savaşın bir an önce sona erdirilmesi gerektiğine işaret edilmiş, bu amaçla adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için müzakerelere dönülmesinin önemi vurgulanmıştır. Bu kapsamda Türkiye’nin taraflara her türlü takviyeyi yapmaya hazır olduğu yinelendi.

Görüşmede Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına atfedilen önem vurgulanırken, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında yer alan Yol Haritası temelinde ülkedeki krize ilişkin siyasi bir analiz yapılması gerektiğine işaret edildi. dışarı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu