Haber

Danimarka’da önemli asker sıkıntısı bildirildi

CPH Post’un haberine göre, ordunun ikinci komutanı Tuğgeneral Henrik Lyhne, yerel televizyon kanalı TV 2’ye yaptığı açıklamada, Danimarka ordusunun dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip olduğunu ancak asker sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ülkenin savaşa hazır bir orduya sahip olmasının yıllar alacağını belirten Lyhne, Danimarka’nın NATO hedeflerine ulaşma konusundaki şüphelerini dile getirdi.

Lyhne, “Bu bir acil durum çağrısı. Daha önce hiç olmadığı kadar asker sıkıntısı yaşadığımız için durum kritik. 40 yıldır silahlı kuvvetlerde bulundum ve durum hiç bu kadar kötü görünmemişti.” ifadesini kullandı.

Ordudaki mevcut kadroların yüzde 20 ila 25’inin dolmadığını vurgulayan Lyhne, “Yakın gelecekte daha fazla fon sağlansa bile savaşabilir bir ordu kurmak yıllar alacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen de durumun “kritik” olduğunu kabul etti ve askeri güçlerle bahis konulu uzun bir toplantı serisinin ilkini düzenlediğini söyledi. TV 2’nin verdiği bilgilere göre Danimarka, Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen 17 “güç hedefinin” yalnızca üçünü karşılıyor.

kayapinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu