Ekonomi

Seçim tarihi için son iddia: Erdoğan’a sunum yapıldı, seçim büyük ihtimalle 14 Mayıs’ta

Kahramanmaraş merkezli deprem, Türkiye’nin 10 ilinde 42 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Deprem felaketinin ardından 14 Mayıs’ta yapılacağı belirtilen seçimlerin sonucu da tartışma konusu oldu. Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın seçimlerin bir yıl ertelendiğini açıklamasıyla başlayan tartışma, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisiyle sonuçlandı. “Seçim zamanında yapılacak”açıklamasıyla gündemde.

İddialar peş peşe geldi.

Siyasetin gündemine oturan seçim tarihi tartışmasıyla ilgili dün Bloomberg’de yayınlanan bir haberde, sandıkların 14 Mayıs’ta kurulacağı belirtildi. Reuters’te yayınlandı.

Reuters’e konuşan hükümet yetkilisi şunları söyledi: “Seçimin 18 Haziran’da yapılması konusunda anlaşmaya varılması kuvvetle muhtemel”dedi.

Son iddia: Erdoğan’a sunum yapıldı, seçim büyük ihtimalle 14 Mayıs’ta

Seçim tarihi ile ilgili son kulis haberi Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’tan geldi. CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına katılan Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seçimlerle ilgili sunum yapıldığını söyledi.

“Bugün iki değerli görüşme yapıldı. Biri parti dışında bir merkezde, biri de partide. ‘Ne zaman yapılacak’ diye birçok teknik isim gündeme geldi. Hürriyet Gazetesi’nde de yazdık. ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan istiyor’ 14 Mayıs.’ Bugün yapılan görüşmeler neticesinde seçimlerin yüzde 99’u 14 Mayıs’ta yapılacak gibi görünüyor” diyen Fırat, şunları kaydetti:

“Bu akşam bir toplantı vardı. YSK’nın deprem bölgesinde seçmen kütüğü hazırlayıp düzenlemeyeceğine bakıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs konusunda ısrarcı olduğunu yazdım. YSK ve AK Parti’de teknik isimler çalıştı. Akşam saatlerinde Binali Yıldırım’dan Numan Kurtulmuş’a… Erdoğan’ın kurmayları bir orta yola geldiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sunum yapıldı. Görüşmeden aldığım bilgi, seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağı yönünde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu